Sarmy – czym są i dlaczego warto je stosować? - BioWell Skip to content

Sarmy – czym są i dlaczego warto je stosować?

Peptydy Biowell

Postęp nauki w kwestii poprawy zdrowia i sprawności fizycznej człowieka jest obecnie na niewiarygodnie wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że tworząc związki ułatwiające ludziom codzienne funkcjonowanie, odkrywane są takie substancje jak SARM-y. Czym są Sarmy i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Jakie słowa kryją się za skrótem SARM?

SARM-y a ich definicja

Czytając o grupie substancji typu SARM, możemy spotkać się z dwoma sposobami zapisu tej nazwy – Sarm i Sarmy małymi oraz SARM i SARM-y wielkimi literami. Jest to akronim/skrót od Selective Androgen Receptor Modulator, czyli selektywnych modulatorów receptora androgenowego. Oba zapisy są dozwolone i dotyczą tej samej grupy związków.

Czym zatem dokładnie są Sarmy? Otóż jak podaje jedno ze źródeł , jest to klasa związków terapeutycznych, które mają podobne właściwości anaboliczne do sterydów anabolicznych, ale mają zmniejszone właściwości androgenne (wytwarzające cechy męskie). Są one mniej inwazyjne niż znane do tej pory tzw. sterydy, ale nadal skutecznie i pomocne w wielu kwestiach zdrowotnych oraz kondycyjnych.

Do Sarm-ów należą m.in. takie związki jak:

  • Ostaryna (Enobosarm, MK2866, S22)
  • Andaryn (S4)
  • LGD-4033 (Ligandrol)
  • LGD-3033
  • TT-701
  • RAD140 (testolon)
  • S23

Oraz SR9009 (Stenaboliczny), Ibutamoren (MK-677, Nutrabol), GW501516 (GW1516, Cardarine, Endurobol), YK-11.

Niektóre z nich mogą brzmieć obco, jednak bardzo często stanowią składnik popularnych suplementów wspierających sportowców-amatorów w osiąganiu ich celów sylwetkowych i kondycyjnych.

Jak zostały odkryte Sarmy – historia

Steroidowe Sarmy, czyli potocznie nazywane sterydy tradycyjne, inwazyjnie zwiększające masę mięśniową poprzez wyższy poziom testosteronu są znane od lat 40. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło i naukowcy starali się znaleźć alternatywę dla tego związku, by zminimalizować skutki uboczne tych pierwszych substancj. Wiele z nich zostało odkrytych przypadkiem. Przykładowo, jeden z niesteroidowych Sarm-ów, a dokładniej Ostaryna, została odkryta przez profesora Jamesa T. Daltona już w latach 90. Szukając skutecznego leku przeciwdziałająco skutkom raka prostaty, odkrył on cząsteczkę andarynę, która wykazała zdolności anaboliczne. Nie pomogła ona chorym na nowotwór, jednak została później wykorzystana w sportach sylwetkowych jako substancja znacznie wpływająca na rozrost masy mięśniowej.

Natomiast celowo zamiennika standardowych sterydów szukali naukowcy z Ligand Pharmaceuticals oraz Uniwersytetu w Tennessee pod koniec lat 90.

Jakie jest zastosowanie Sarm-ów?

SARMy mogą być używane do zwiększania wydajności w sporcie ze względu na ich właściwości anaboliczne, a także zdolność do stymulowania receptorów androgenowych w mięśniach i kościach, co do prowadza do ich wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ receptor androgenowy (AR) należy do rodziny hormonów steroidowych i odgrywa ważną rolę w fizjologii tkanek. Sarmy, czyli stymulatory AR są w stanie w selektywny sposób na nie wpłynąć – celują w receptory androgenowe w organizmie, aby wykazywać swoje działanie w miejscach, w których chcemy, czyli mięśniach oraz kościach. Kiedy SARM wiąże się z receptorem androgenowym, mówi organizmowi, aby wytwarzał więcej testosteronu, co może pomóc w osiągnięciu wyników, do których dążymy w sportach sylwetkowych i wyczynowych, takich jak zwiększenie beztłuszczowej masy, siły i regeneracji. Jak już wcześniej wspominaliśmy, SARM-y wpływają pozytywnie na kości, polepszając ich gęstość. Wraz ze zwiększaniem masy mięśniowej, redukują one także tkankę tłuszczową również ze względu na zmianę wartości hormonów.

Sarmy a kwestie formalne

SARMy można nabyć legalnie, jednak są one przeznaczone do celów badawczych. Nie wszyscy jednak stosują się do zaleceń i przyjmują SARM-y jako suplement wspierający ich w dążeniu do upragnionej sylwetki. Sarmy stały się bardzo popularne wśród influencerów, szczególnie tiktokerów w USA. Podpowiadają oni na swoich Social Mediach, w jaki sposób stosują oni SARM-y i nie tylko na co dzień. Na ten temat można również przeczytać opinie na wszelkiego rodzaju forach, gdzie użytkownicy mówią o progresie, gdy wprowadzili oni Sarmy do swoich suplementów

Podsumowując, Sarmy wykazują silne działanie anaboliczne bez skutków ubocznych. Między innymi dzięki nim wiele osób osiągnęło swoją formę życia.

Sprawdź inne artykuły